تبلیغات
زیبایی های مراغه - اربعین حسینی در امام زاده ابراهیم (روستای چکان)درمراغهقعه امامزداه سید ابراهیم علیه السلام در 4کیلومتری شرق مراغه درروستای چکان واقع شده است این بقعه ازدیربازمورد توجه واحترام خاص اهالی وروستاو شهرستان مراغه بوده و یکی از امامزاده های معروف ومشهور آذربایجان شرقی می باشد.

منبع:

http://omranrohnezhad.blogfa.com/

http://omranrohnezhad.mihanblog.com/

https://fa.wikipedia.org/wiki/


قعه امامزداه سید ابراهیم علیه السلام در 4کیلومتری شرق مراغه درروستای چکان واقع شده است این بقعه ازدیربازمورد توجه واحترام خاص اهالی وروستاو شهرستان مراغه بوده و یکی از امامزاده های معروف ومشهور آذربایجان شرقی می باشد.

این بقعه شریف آرامگاه سید جلیل القدر حضرت امامزاده ابراهیم ابن حسن ابن قاسم ابن عبداله ابن حضرت امام موسی بن جعفر علیه السلام می باشد.

گفته ها حکایت ازاین دارد که نامبرده نوه سوم امام موسی بن جعفر علیه السلام هستند که در موقع هجرت از سوی مدینه به مشهد مقدس به دست مخالفان و دشمنان امامت و ولایت به شهادت می رسند ودر این مکان دفن می گردند. تاریخ کشف قبر امامزاده سید ابراهیم (ع) به حدود یکصد و هفتاد سال پیش بر می گردد.

در قسمت غربی دیوار حرم نزدیک ضریح مطهر سنگ حجاری شده ای به عرض 80 سانتی متر و ارتفاع 150 سانتی متر نصب شده است. مساحت عرصه امامزاده حدود 3 هکتار است.ساختمان بقعه نسبتا ً در وسط عرصه قرار گرفته است، درقسمت شرقی آن رودخانه محلی جاری است ودر اکثر فصول سال پراز آب می باشد. قسمت غربی امامزاده متصل به روستای چکان است و ورودی قدیمی امامزاده از این مسیر می باشد. در اطراف بقعه رواقهائی در ضلع های شرقی و شمالی وجنوبی ساخته شده که زائرین برای استرحت و صرف غذا استفاده می کنند در زیر رواقهای شرقی به تعداد82 باب زائر سرا وجود دارد که در اختیار زائرین قرار می گیرد . هر سال در روز عاشورا واربعین حسینی حتما باید به امامزاده رفت حال وهوای دیگه ای دارد .هرسال این کار تکرار میشود وهر سال سیل عظیم مردم از مراغه وروستاهای اطراف امامزاده واستان های دیگرجهت زیارت به این زیارت گاه روی می آورند.
 


برچسب ها: مراغه، امام زاده ابراهیم، اربعین، روستای چکان، عزاداری حسینی، عمران، افشین روح نژاد،

تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1394 | 11:58 ق.ظ | نویسنده : admin | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.